1. KAN

Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı, (KSD) KAN ve kullanımı hakkında kısa bilgiler. (bu bölümde, dünya sağlık örgütü yayınlarından faydalanılmıştır.)
Sağlıklı bir yaşam için, her koşulda kan hacmini korumak esastır. Kan değerlerinin düşük olması, hastalıkların habercisi, sebebi ve sonucudur.  Hangi hastalık olursa olsun tedavide başarının olmazsa olmazı kanın (KSD) olmasıdır.
Normal hemoglobin değeri sağlıklı bireylerdeki hemoglobin konsantrasyon değeridir.
Vücudun doku ve organlara gereken oksijeni sağlayabilmesi dört kademede olur
1-Akciğerlerden kana oksijen transferi
2-Eritrositlerdeki hemoglobin molekülünde oksijen depolanması
3-Dolaşımla vücudun dokularına oksijen taşınması
4-Oksijenin kandan kullanılacağı dokulara geçişi

DOKULARA OKSİJEN TEMİNİ
a) hemoglobin konsantrasyonu
b) hemoglobinin oksijen ile doyma derecesi
c) kalp debisine BAĞLIDIR. Normal hemoglobin değeri, sağlığın göstergesidir ancak yaş, cinsiyet, gebelik, çevre şartları ve kişilere göre değişir.

KAN ÜRÜNLERİ
Doğru kullanıldığında güvenli kan ürünleri hayat kurtarıcıdır, yine de transfüzyon bazı riskler taşır. Riskleri tam olarak önleyemese de.
Olmazsa olmaz kurallar.
1-Tam kan buz dolabından çıkarıldıktan sonra 30 dakika içinde transfüzyona başlanmalı, kan torbasına asla herhangi bir ilaç eklenmemeli ve transfüzyon en geç 4 saat içinde (bitsin bitmesin) sonlandırılmalıdır. Alıcı ile ABO ve Rh D uygun olmalı
2-Kan ürünü infüzyon kanülleri—steril  ve fleksibl, olmalı ve asla tekrar kullanılmamalıdır.
3-KAN SADECE ÖZEL KAN ISITICISINDA ISITILMALIDIR. (sıcak suda ısıtılmamalıdır.)
Transfüzyon süresince hastanın genel görünüşü, ısısı, nabzı, kan basıncı, solunum sayısı, sıvı dengesi kontrol edilmeli--- transfüzyondan 4 saat sonra , alıcının genel görünümü tekrar kontrol edilmelidir. Transfüzyonda ilk 15 dakika dikkatle gözlenmelidir.
KEMOTERAPİ (veya bazı moleküller), ışın tedavisi ve kemik iliği transplantasyonları, genellikle kemik iliğini baskılar, kemik iliği toparlanana kadar TROMBOSİT ve ERİTROSİT transfüzyon destekleri gerekir.
NOT.-  trombosit düşüklüğünde, purpura veya mukozal kanama veya retinal kanama olduğunda trombosit süspansiyonu transfüzyonu gerekir. Bu durum ayrıca hastalığın (kanserin) kontrol edilemediğini gösterir. (TEDAVİ nin etkisizliğini)
Eritrosit süspansiyonu, saklama ve uygulama koşulları tam kanın uygulanması gibidir.
Trombosit konsantresi
Havuzlanmış trombositler, havuzlandıktan sonraki ilk 4 saat içinde ve 30 dakikada infüze edilmelidir. ABO ya uygun trombositler tercih edilmelidir.