Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Genom

Genom

GENOM- Bir hücre veya organizmanın sahip olduğu toplam genetik bilgidir. Bilim çevrelerine göre genom 3 milyardan fazla harften oluşur. Bir harfin yer değiştirmesi yaşamı değiştirir. Hepimiz farklı yaratılırız ve yazılımımıza göre farklılaşarak yaşamımızı devam ettiririz.  

**--İnsan GENOMu, kişinin bütün hücre türlerinde aynıdır. (her bireyde farklı yaklaşık240 hücre türü vardır) Bireyin bütün hücreleri farklılıklara karşın aynı DNA ve GEN dizilerinden oluşurlar. (çok az istisna söz konusudur, o da bilgi yetersizliğinden kaynaklanıyor) Yaşlılık geni, gençlik geni gibi söylemlerin bir anlamı yok. Genetik çalışmaları, (pardon konuşmaları) bütün havalı görünümüne karşın bozulan ve bozulmayan genleri gösterir. Kalıtsal hastalıklara yol açan genetik bozuklukların çoğunluğu protein kodlayan dizilerde değil, fonksiyonel kodlamayan bölgeler de gelişir, uzun yıllar tersi söylendi. Hücreler sadece GEN ve DNA dan oluşmazlar, hücrelerin genetik yönlendirmesi çevresi ve çevre ile bağlantılıdır.

ENCODE PROJESİ nin (Dünya çapında, 32 farklı merkezde 400 araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir.) sonuçları GENOMLA ilgili görüşleri değiştirmiştir. Bu çalışmalar, çok sayıda ciddi hastalığın kodlanmayan genlerde geliştiğini göstermiştir.  Hücreler sadece genlerden oluşmazlar ve hastalıklarda sadece genlerde gelişmezler.

**-Protein kodlayan diziler genomun sadece %1.5 ini oluşturur. Kodlama yapmayan insan DNA sı ise yaklaşık %98.5 tir. Kodlama yapmayan DNA da birbirine benzeyen ama aynı olmayan, birçok bölge vardır. Bir dönem tüm kodlanmayan DNA ya çöp DNA adı verilmiş ve yıllarca fonksiyonsuz olduğu söylenmiştir.

--Genetik çalışmaları, (pardon konuşmaları) bütün havalı görünümüne karşın sadece bozulan ve bozulmayan genleri gösterir, her şey nasıl bozuluyorsa GEN ler de öyle bozulur. Kaldı ki, konuşulanların aksine çok ciddi hastalıkların kodlanmayan genlerde geliştiği artık biliniyor.(mç)

                                                             Bildiklerinizi unutun.